Αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός συνέχισε με πατημένο το γκάζι, μετά την εντός έδρας εμφάνιση με την Αρμάνι Μιλάνο, αλλά στο τέλος έκανε όλα τα λάθη μαζεμένα, χάνοντας στις λεπτομέρειες από την Εφές με 91-89. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι πλέον στο 2-2 στην φετινή Euroleague.

Πολύ κρίμα για τον Ολυμπιακό, που ήταν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι μπροστά στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στις λεπτομέρειες από την Εφές. Φοβερή εμφάνιση από Φουρνιέ (20π. 4/6 τρ.) και ΜακΚίσικ (17π. 5ασ.), όμως αμφότεροι υπέπεσαν σε σημαντικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, που στέρησαν από την ομάδα τους την νίκη. Ο Γάλλος σταρ έχασε το σουτ τρία δευτερόλεπτα πριν την λήξη που θα μπορούσε να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Ορμώμενος από την εκπληκτική του άμυνα, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σοβαρός στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε πολύ γρήγορα διψήφιο προβάδισμα απέναντι στην Εφες, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 11-23. Εξαιρετικός σε αυτό το πρώτο διάστημα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ (16π. 6ρ.), με τον Φαλ να είναι κομβικός τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα.

Κάπου εκεί ήρθε η σημαντική παρουσία του… game changer, Σέιν Λάρκιν (24 π. 4 ασ.), ο οποίος βρέθηκε στην ζώνη του λυκόφωτος, σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελε. Ο βραχύσωμος γκαρντ, πρωτοστάτησε στο 30-21 της δεύτερης περιόδου για την Εφές, με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατάνε το προβάδισμα με σουτ του Ντόρσεϊ και να πηγαίνουν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (41-44).

Πλήρωσε τα λάθη του στο φινάλε

Με σόου του φοβερού Φουρνιέ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των Λάρκιν και Τόμσον. Ο Γάλλος σταρ των «ερυθρολεύκων» ευστόχησε σε τρία τρίποντα και ένα δίποντο, δίνοντας το σύνθημα για την νίκη. Εξαιρετική και η παρουσία του Σακίλ ΜακΚίσικ, με τρία κομβικά μακρινά σουτ, αλλά και καλές άμυνες.

Πολύ σκληρό ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Εφές να φτάνει στο 85-82 στα 3:28 πριν την λήξη της αναμέτρησης. Τα πολλά μαζεμένα λάθη του Ολυμπιακού στο τέλος, αλλά και η ευστοχία των γηπεδούχων, χάρισε στους Τούρκους την νίκη με 91-89. Ακαρπη η τεράστια προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» που μπορούν να αισθάνονται πως αδίκησαν τον εαυτό τους.

Εφές – Ολυμπιακός 91-89

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά 4, Νουόρα 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 8 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπσον 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 7 (7 ριμπάουντ), Οσμάνι 4 (4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 5 (1), Γουίλις 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα), Βιλντόσα 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 16 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 11 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 4, Πετρούσεβ 3, ΜακΚίσικ 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Φουρνιέ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)