Άλμπα Βερολίνου-Παναθηναϊκός 77-87: Άνετο διπλό στον τόπο του θριάμβου

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων ο Παναθηναϊκός επικράτησε 87-77 της Άλμπα στο Βερολίνο όπου πριν από μερικούς μήνες κατέκτησε το έβδομο ευρωπαϊκό του.

Ο δολοφόνος επιστρέφει πάντοτε στον τόπο του εγκλήματος. Έτσι ακριβώς συνέβη και με τον Παναθηναϊκό Αktor που επέστρεψε στα εδάφη που πέρυσι κατέκτησε το έβδομο τρόπαιο της Ευρωλίγκας, αυτή την φορά για την πρεμιέρα της εν λόγω διοργάνωσης και για να πάρει, έστω και με αγχωτικό τρόπο, το «διπλό» απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (77-87).

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν φουριόζοι, τόσο με την συγκέντρωση τους στην άμυνα, όσο και με την επιθετική τους αύρα, με κύριο εκφραστή στην επίθεση για την πρώτη περίοδο τον Λεσόρ (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 9’15”) και την διαφορά να ανοίγει από πολύ νωρίς και το «τριφύλλι» να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (17-26). Σε αυτή την πρώτη περίοδο η Άλμπα ήταν άστοχη (0/5 τρίποντα), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ μεγαλύτερη ευστοχία σε δίποντα (7/9) και τρίποντα (2/5).

Στην δεύτερη περίοδο η Άλμπα μείωσε αισθητά την διαφορά (32-37 με 4’21” να απομένουν για την ανάπαυλα) με τους Γερμανούς να βρίσκουν 3 εύστοχα τρίποντα και τους «πράσινους» να χαλαρώνουν στα αμυντικά τους καθήκοντα, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει time-out για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του.

Αυτό φαίνεται πως λειτούργησε, με την ομάδα του Τούρκου προπονητή να ανεβάζει την διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο (32-42 με 2 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο). Η ανάπαυλα βρήκε το «τριφύλλι» στο +7 (38-45) με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Λεσόρ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και τον Ναν με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «πράσινοι» σε εκείνο το σημείο είχαν 41.7% στα τρίποντα και 63.2% στα σουτ δυο πόντων, με 6/6 βολές!

Μπήκαν στην εξίσωση και οι υπόλοιποι

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε προβληματικά, με το «τριφύλλι» να αντιμετωπίζει πάλι ζητήματα κυρίως στην άμυνα, απέναντι σε μια ομάδα που έχει άγνοια κινδύνου και μπορεί να παίζει ελεύθερα, χωρίς την πίεση του αποτελέσματος. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι, με την ομάδα του Αταμάν να είναι φανερά πιο άστοχη μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους, 2 λεπτά πριν οδηγηθούμε στο τελευταίο δεκαλεπτο (52-56), με τους Γερμανούς να βγάζουν ωραίες συνεργασίες και αυτοματισμούς κατά διαστήματα.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περιόδο με τους «πράσινους» να προηγούνται με πέντε πόντους (57-62) και την Άλμπα να αριθμεί 9 (!) επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά 10 περισσότερα από τους φιλοξενούμενους. Οι Γερμανοί, 4 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, βρήκαν 3 μαζεμένα τρίποντα και έφεραν ξανά το παιχνίδι στους 5 πόντους. Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά, με την Άλμπα να στέλνει τον αντίπαλο της στις βολές, τον Παναθηναϊκό να είναι ψύχραιμος και να κάνει ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα με το «δεξί» (77-87).

Άλμπα – Παναθηναϊκός 77-87

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Σπανιόλο 8 , Γουέτζελ 6 (7 ριμπάουντ) , ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3/4 τρίποντα) , Μάτισεκ 6 (1/4 τρίποντα) , Χέρμανσον 12 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Ολίντι 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κουμάντζι 8 (13 ριμπάουντ) , Ράπιεκ 2, Μπιν 5 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5 (2 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Σλούκας 10 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Όσμαν 5 (1/3 τρίποντα) , Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα, 2 ασίστ) , Ναν 16 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 14 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ) , Γιούρτσεβεν 8 (3 ριμπάουντ)