Το στραπάτσο της Μπαρτσελόνα

• Γκέλα για τους Καταλανούς: Με την πιο γρήγορη αποβολή στην ιστορία της Μπαρτσελόνα στο Champions League (στο 11ο λεπτό), αυτή του Ερικ Γκαρσία, η ομάδα του Χάνσικ Φλικ έχασε εντελώς την συνοχή της και υποχρεώθηκε σε ήττα στην πρεμιέρα της στο League Phase του Champions League. Η Μονακό προηγήθηκε με γκολ του Ακλιούς στο 16ο λεπτό, με τον φοβερό νεανία, Λαμίν Γιαμάλ να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα (28′). Οι γηπεδούχοι ήταν κυριαρχικοί, παίζοντας για σχεδόν όλο το παιχνίδι με παίχτη παραπάνω, βρίσκοντας το τέρμα της νίκης με τον Ιλενικένα στο 71ο λεπτό.

Η γερμανική δύναμη

• Διπλό μήνυμα από Μπάγερν και Λεβερκούζεν: Αν μη τι άλλο εντυπωσιακό ήταν το δείγμα τόσο της Μπάγερν όσο και της Λεβερκούζεν την πρώτη αγωνιστική. Οι Βαυαροί φιλοδώρησαν με εννιά γκολ την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, ενώ η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 4-0 της Φέγενορντ στην Ολλανδία. Εύκολο βράδυ είχε και η Ντόρτμουντ απέναντι στην Μπριζ στο Βέλγιο. Αντίθετα δεν τα κατάφεραν η Λειψία και η Στουτγάρδη οι οποίες είχαν και πιο δύσκολο έργο κόντρα σε Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης αντίστοιχα.

Αυτοί που προβλημάτισαν

• Τα πρώτα καμπανάκια: Την ίδια ώρα υπήρξαν και ομάδες οι οποίες προβλημάτισαν με την εικόνα που έδειξαν στον πρώτο τους αγώνα στο Champions League. Για παράδειγμα η Μίλαν η οποία ηττήθηκε 3-1 από την Λίβερπουλ παρότι προηγήθηκε νωρίς στο ματς. Η Ρεάλ παρά το τελικό 3-1 τα βρήκε σκούρα από την Στουτγάρδη, ενώ και η Άρσεναλ κόλλησε απέναντι στην Αταλάντα.

Σε άλλη ταχύτητα

• Δύσκολα θα κάνουν το κάτι παραπάνω: Από την ώρα που ανακοινώθηκε το νέο σύστημα διεξαγωγής υπήρξαν και κάποιοι οι οποίοι υποστήριξαν ότι θα υπάρχουν και ομάδες που θα βρεθούν στη League Phase αλλά θα είναι αδύναμες. Κάτι τέτοιο επιβεβαίωσαν με το καλημέρα η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και η Σλόβαν Μπαρτισλάβας. Βέβαια, θα περιμένουμε να δούμε πώς θα συνεχίσουν στη διοργάνωση αφού έχουμε μέλλον ακόμα μπροστά μας.

• Οι πρώτες οκτώ ομάδες προκρίνονται απευθείας στον επόμενο γύρο.