Ένα ματσάρισμα μεταξύ αυτών των δύο ομάδων, είναι… αδύνατο να είναι αδιάφορο. Η Λίβερπουλ, με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα, έδειξε σπουδαίο μέταλλο και ξεκίνησε με νίκη κόντρα στη Μίλαν την περιπέτειά της στην πρώτη league phase του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ιταλοί «έσπασαν το ρόδι» από το τρίτο μόλις λεπτό, εκδηλώνοντας μία άψογη αντεπίθεση από τα δεξιά και ο Πούλισιτς εκτέλεσε τον Αλισον. Παρότι στο 16’ ο Σαλάχ… νικήθηκε από το οριζόντιο δοκάρι, κανένας δε μπόρεσε να σταματήσει επτά λεπτά αργότερα τον Κονατέ, ο οποίος εκτοξεύτηκε εντυπωσιακά και έκανε γκολ το πλάγιο φάουλ του Αρνολντ. Με παρόμοιο τρόπο, ο Φαν Ντάικ έβαλε το γκολ της ανατροπής στο 41’ από εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, ενώ στο 66’ ο Σομποσλάι δέχτηκε την πάσα του Χάκπο και νίκησε τον 19χρονο Τοριάνι, που είχε περάσει αλλαγή.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν είχε σε κέφια τον Κέιν, ο οποίος έβαλε τέσσερα γκολ (με τρία πέναλτι) και διέλυσε με 9-2 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, για να ξεκινήσει «με το δεξί», όπως και η Σπόρτινγκ, η οποία νίκησε 2-0 τη Λιλ (Γκιόκερες 38’, Ντεμπάστ 65΄).

Πέρα από τον Κέιν, ο οποίος έγινε ο πρώτος Άγγλος σκόρερ στην Ιστορία του θεσμού, γκολ για τη Μπάγερν έβαλαν και οι Γκερέιρο (34′), Ολίζε (38′, 61′), Σανέ (85′) και Γκορέτζκα (92′). 33 χρόνια είχε να γίνει καρέ στο Τσάμπιονς Λιγκ από Άγγλο, ενώ ο Κέιν έγινε ο πρώτος παίκτης της διοργάνωσης με χατ τρικ από πέναλτι.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, χρειάστηκε τον… καλό Κουρτουά, όμως νίκησε 3-1 τη Στουτγκάρδη με γκολ του Εμπαπέ (46′), του Ρούντιγκερ (83′) και του Εντρικ λίγο πριν το τέλος, παρότι είχε προσωρινά ισοφαριστεί από τον Ουντάβ (68′).