Η Γιουβέντους επιβλήθηκε με 3-1 της Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα της στο νέο Champions League και παράλληλα έγραψε ιστορία, καθώς πέτυχε το πρώτο γκολ της διοργάνωσης με την καινούρια της μορφή.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γιλντίζ (21′), ΜακΚένι (27′), Γκονζάλεζ (52′) για την «Μεγάλη Κυρία», ενώ για την Αϊντχόφεν μείωσε ο Σαϊμπαρί στην τελευταία φάση στο 93ο λεπτό.

Ο Κενάν Γιλντίζ των «μπιανκονέρι» με ένα εκπληκτικό πλασέ από αριστερά, μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 21ο λεππτό του παιχνιδιού. Παράλληλα, ο ταλαντούχος Τούρκος έγραψε και τη δική του ιστορία στον σύλλογο, αφού έγινε ο νεότερος σκόρερ της Γιουβέντους στη διοργάνωση, ξεπερνώντας τον σπουδαίο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, ο Νίκο Γκονζάλεζ πέρασε την άμυνα της Αϊντχόβεν με τον ΜακΚένι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με το δεξί πόδι γράφοντας παράλληλα και το 2-0.

Το 3-0 ο Γκονζάλεζ έπειτα από καταπληκτική κάθετη του Βλάχοβιτς

Η Γιουβέντους έβαλε κι άλλο γκολ, χτυπώντας στο transition με τον Βλάχοβιτς να βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα, βρίσκοντας τον Νίκο Γκονζάλεζ στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος έγραψε από κοντά το 3-0 στο 52ο λεπτό.

Ο Σαϊμπαρί έγραψε το τελικό 3-1 για την Αϊντχόφεν με διαγώνιο σουτ, με το οποίο νίκησε τον Ντι Γκρεγκόριο στο 93ο λεπτό και πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα του στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Γιουβέντους (Τιάγκο Μότα): Ντι Γκρεγκόριο, Καμπιάζο, Μπρέμερ, Γκάτι (57′ Ντανίλο), Καλούλου, Λοκατέλι (57′ Τουράμ), Κουπμάινερς, ΜακΚένι (75′ Ντάγκλας Λουίζ), Γκονσάλες, Γιλντίζ (69′ Φατζιόλι), Βλάχοβιτς.

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μποσζ): Ντρόμελ, Μποσκαλί, Φλαμίνγκο, Νταμς (76′ Μάουρο Ζούνιορ), Σάουτεν, Τιλ (62′ Λανγκ), Βέερμαν (62′ Σαϊμπάρι), Λεντέσμα (86′ Ναγκάλο), Τίλμαν, Λουκ Ντε Γιονγκ (77′ Πέπι), Μπακαγιόκο.