Ο Ολυμπιακός πάλεψε, είχε μεγάλες ευκαιρίες με τον Παπακανέλλο στο πρώτο μέρος, ένα δοκάρι με κεφαλιά του Πρεκατέ στο δεύτερο και αν και προηγήθηκε με το γκολ του Λιατσικούρα λύγισε τελικά από τη Φλαμένγκο στον τελικό του Διηπειρωτικού U20 στο Μαρακανά με το τελικό σκορ 2-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου στάθηκαν επάξια ως πρωταθλητές Ευρώπης στον ναό του ποδοσφαίρου και μπορεί να μην γυρίζουν στην Ελλάδα με το τρόπαιο γέμισαν όμως τους φιλάθλους του Ολυμπιακού με περηφάνια και άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον.

Τα γκολ του αγώνα

Το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά έδωσε στο 54′ ο Λιατσικούρας μετά από φάση διαρκείας.

Η Φλαμένγκο βρήκε απάντηση στο 73′ με τον Βινίσιους να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνουν την ανατροπή και να κατακτήσουν τον τίτλο με ένα γκολ του Τερέσα.