Η καθολικά ανώτερη ΑΕΚ, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει με άνεση τον ΟΦΗ με 3-0, πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ στο 11′ με τον Λιβάι Γκαρσία και στο 14′ με τον Σταύρο Πήλιο.

Φοβερός ο μπακ της ΑΕΚ, ο οποίος ήταν και ο πολυτιμότερος παίχτης του παιχνιδιού.

Η Ενωση απειλήθηκε σε λίγες περιπτώσεις, με τον Στρακόσα να δηλώνει παρών.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γκαρσία να χάνει σημαντική ευκαιρία με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα.

Στο 9′ μετά από φάση διαρκείας, ο Χριστογεώργος έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Αμραμπατ.

Δεν μπορούσε όμως να έχει την ίδια αντίδραση στιγμές αργότερα, όταν ο Λιβάι Γκαρσία παραβίασε για πρώτη φορά την εστία του.

Μετά από άψογη σέντρα του Αμραμπατ, ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο με καλοζυγισμένη κεφαλιά έστειλα την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με φοβερή ενέργεια και διαγώνια κίνηση του Σταύρου Πήλιου, στο 14ο λεπτό.

Ο σκόρερ έγινε και δημιουργός στο 82ο λεπτό, καθώς μοίρασε ασίστ στον επερχόμενο Τσούμπερ, ο οποίος έγραψε το τελικό 3-0.