Ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές διακυμάνσεις. Και στο σκορ και στην απόδοση των ομάδων. Η Γερμανία ξεκίνησε με το απόλυτο (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές) και προηγήθηκε με 12-2, θυμίζοντας όσα έγιναν στο ματς ανάμεσα στις δύο χώρες στη φάση των ομίλων.

Η Γαλλία αντέδρασε. Η είσοδος του Ματίας Λεσόρ, αλλά και η καλή κατάσταση του Αϊζάια Κορντινιέ, επέτρεψαν στους Γάλλους να μειώσουν μέχρι το 18-16 (επί μέρους 14-4).

Αλλά και πάλι, η ομάδα του Βενσάν Κολέ… κόλλησε. Η Γερμανία το εκμεταλλεύτηκε και με ένα τρίποντο του Άντι Ομπστ έφεραν ξανά τη διαφορά στους 10 (28-18)!

Ο Κολέ έπαιξε το… χαρτί των διπλών πύργων, με τους Γουεμπανιάμα και Γκομπέρ στο παρκέ, θωράκισε την άμυνά του, ενώ στην επίθεση τόσο ο Γιαμπουσέλε, όσο και ο Γουεμπανιάμα, έδωσαν λύσεις και το φινάλε στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο… Χ (33-33).

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και χαλαρές άμυνες. Η Γαλλία πήρε το πρώτο προβάδισμα στο ματς (36-33) με τον Γιαμπουσέλε να σημειώνει 9 σερί πόντους για την ομάδα του.

Και το ντέρμπι δεν σταμάτησε μέχρι το τέλος, αφού στους πόντους του Σρέντερ, οι Γάλλοι είχαν πια πολυφωνία. Και αυτή τους έφερε στο +6 (56-50), χάρη σε επί μέρους 8-1 από το 48-49 μετά το λέι απ του Σρέντερ.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τη Γαλλία να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί διαφορά 8 πόντων (61-53). Και ένα καλάθι του Λεσόρ, έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, έφερε τους διοργανωτές στο +10 (63-53), ενώ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ήταν στο -10 (18-28 με το επί μέρους να είναι 45-25).

Η παρουσία του Λεσόρ στη βασική πεντάδα, έδωσε όγκο στους Γάλλους. Πέρα από τους πόντους του, έδωσε λύσεις και στα ριμπάουντ. Είναι ξεκάθαρο ότι η Γερμανία δεν θα άφηνε το ματς τόσο εύκολα.

Ένα τρίποντο από τον μετρ του είδους, Ομπστ, μείωσε τη διαφορά στους 6 (69-63) με 2:45 στο ρολόι. Για τα επόμενα 90 δεύτερα το σκορ δεν άλλαξε. Μέχρι το λέι απ του Σρέντερ (69-64, 56 δεύτερα). Ο Λεσόρ μέτρησε 1/2 βολές (70-65). Και το τρίποντο του Φρανζ Βάγκνερ έφερε τη Γερμανία στο -2 και τον Ντιρκ Νοβίτσκι που ήταν ξανά στο γήπεδο, όρθιο για να πανηγυρίσει.

Η Γαλλία αστόχησε, ο Βάγκνερ πήρε το ριμπάουντ, αλλά παραπάτησε και έβγαλε την μπάλα εκτός. Νέα κατοχή στη Γαλλία. Ο Γουεμπανιάμα κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 βολές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 71-68.

Οι Γάλλοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Σρέντερ: 1/2 και 71-69 με 9.4 δεύτερα ακόμα. Οι Γερμανοί έκαναν το ίδιο, φάουλ στον Κορντινιέ και ξανά βολές. Με 2/2 έφερε την ομάδα του στο +4 και αγκαλιά με την πρόκριση.

Το άστοχο σουτ του Σρέντερ επικύρωσε το θρίαμβο των Γάλλων.