Για περίπου τρία δεκάλεπτα η Εθνική ομάδα μπάσκετ πάλεψε κόντρα στην Γερμανία, αλλά στο τέλος η πληρότητα των Γερμανών ήταν εκείνη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους. Η παρέα του Σρέντερ επικράτησε 76-63 και ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 22 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης ο Τόμας Γουόκαπ και ο Κώστας Παπανικολάου με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη πρώτος σκόρερ για την Γερμανία ήταν ο εξαιρετικός Φραντς Βάγκνερ με 18 πόντους, ο οποίος είχε πολύτιμες βοήθειες από τους Τίμαν και Σρέντερ.

Εντυπωσιακή αρχή για την Ελλάδα, αντέδρασε η Γερμανία

Η Εθνική ομάδα μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με εξαιρετική άμυνα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση η γαλανόλευκη έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους (18-6) μετά από έξι λεπτά αγώνα.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν λύσεις, όμως τα μακρινά σουτ τους ήταν άστοχα (1/8 τρίποντα). Έτσι, η Εθνική κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με δέκα πόντους (21-11).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Γερμανοί έτρεξαν επί μέρους 5-0 για να κατεβάσουν τη διαφορά. Η γαλανόλευκη κρατούσε το προβάδισμα συνεχώς παρά την προσπάθεια που έκαναν οι Γερμανοί. Ωστόσο, η αρμάδα του Σρέντερ κατάφερε αρχικά να μειώσει στον πόντο δύο λεπτά πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου (32-33) και στην τελευταία της επίθεση να φέρει το ματς στα ίσα.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-36. Χαρακτηριστικό της εικόνας του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πως ο μοναδικός διψήφιος και για τις δύο ομάδες μετά από είκοσι λεπτά αγώνα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 10 πόντους.

Πάλεψε όσο άντεξε

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Γερμανία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Σρέντερ. Η Εθνική απάντησε με επί μέρους 11-3 για να προηγηθεί εκ νέου με πέντε πόντους (47-42) μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια, όμως, της περιόδου ανήκε στη Γερμανία. Ο Σρέντερ και η παρέα του έτρεξαν επί μέρους 17-5 για να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 59-52 υπέρ τους. Η Εθνική μάζεψε τη διαφορά, αλλά η πληρότητα των Γερμανών ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά.

Η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της στους διεθνείς με τους Γερμανούς να ανοίγουν τη διαφορά και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 76-63. Πλέον, η Γερμανία περιμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Γαλλία – Καναδάς.

Γερμανία – Ελλάδα 76-63

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 25-15, 23-16, 17-11

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)