Μαυροβούνιο – Ελλάδα 16-17: Σπουδαία νίκη στα πέναλτι για την Εθνική

Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Εθνική ομάδα πόλο επικράτησε 17-16 στα πέναλτι του Μαυροβούνιο και πήρε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Η Εθνική ομάδα πόλο ακόμα και στην κακή βραδιά της παλεύει όλα τα παιχνίδια. Κόντρα στο Μαυροβούνιο ήταν πίσω σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο με όπλο την άμυνά της κατάφερε να επικρατήσει 17-16 στα πέναλτι και να πάρει δύο σπουδαίους βαθμούς για τη συνέχεια του ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Οι Μαυροβούνιοι ήταν εκείνοι που είχαν καλύτερο ποσοστό στον παίκτη παραπάνω και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 4-2.

Ο Μρσιτς ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως η Εθνική με δύο γκολ από τους Αργυρόπουλο και Παπαναστασίου μείωσε στο γκολ (5-4). Το Μαυροβούνιο απάντησε με το ίδιο νόμισμα πριν ο Βλαχόπουλος διαμορφώσει το 7-5 του ημιχρόνου.

Η Εθνική συνέχισε να μην αφήνει το Μαυροβούνιο να ξεφύγει και με όπλο την άμυνά της κρατούσε τη διαφορά στο γκολ. Έτσι φτάσαμε μέχρι την τελική ευθεία του παιχνιδιού με την Εθνική με δύο γκολ από Σκουμπάκη και Βλαχόπουλο κατάφερε να προηγηθεί 12-11 περίπου 29» πριν το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα το Μαυροβούνιο κέρδισε την αποβολή και ο Βασίλιε Ράντοβιτς με γκολ στα δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 12-12.