Oλυμπιακός – ΑΕΚ 33-29: «Ερυθρόλευκο» ξανά το πρωτάθλημα χάντμπολ

Ο Oλυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 33-29 στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της Handball Premier και κατέκτησε το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας του επιστρέφοντας στην κορυφή του αθλήματος μετά την προπέρσινη χρονιά.

O Ολυμπιακός αποδείχθηκε πιο ανθεκτικός απέναντι στην ΑΕΚ, οι «ερυθορόλευκοι» έχοντας περισσότερες λύσεις, νίκησαν την ΑΕΚ με 33-29 στην Ηλιούπολη στον 5ο και τελευταίο τελικό της Handball Premier. O Oλυμπιακός διαδέχεται την ΑΕΚ και γιορτάζει τον 5ο τίτλο του πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Η ΑΕΚ, έχοντας εκτός μάχης τον Γιόνσον και τους Μαντάλινιτς, Λέμος να αγωνίζονται με προβλήματα τραυματισμών, παρέμεινε στο κόλπο του πρωταθλήματος μέχρι το 50ό λεπτό. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με επιθετικό ξέσπασμα ξέφυγαν με 31-25 στο 54′ και 33-26 (56′), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην έχουν άλλα σωματικά και ψυχικά αποθέματα αντίδρασης.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό από τον Γιώργο Παπαβασίλη, όμως ο τίτλος του MVP πήγε στον Σάββα Σάββα, ενώ επεμβάσεις σε καίρια σημεία είχε ο Πάνος Παπαντωνόπουλος, ο Νίκος Λιάπης ήταν συγκλονιστικός ξανά για την ΑΕΚ.

Με τον Λιάπη να πετυχαίνει τρία γκολ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-3 και με εκτέλεση πέναλτι από τον Μίλερ, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 5-3 στο 7ο λεπτό. Ο Παπαβασίλης οδήγησε τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά (5-4), με τον Σάββα να μειώνει σε 6-5 με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού.

Η ΑΕΚ διατήρησε διαφορά δύο γκολ με τον Τικ να κάνει στην κόντρα το 8-6 (12′). Ο Παπαντωνόπουλος σταμάτησε σε φάση τετ α τετ τον Λιάπη, όμως ο διεθνής πίβοτ έκανε το 9-7 για την ΑΕΚ, φθάνοντας στα τέσσερα γκολ.
Ο Παπαβασίλης με το 4ο δικό του γκολ και ο Κάβτσιτς ισοφάρισαν για τον Ολυμπιακό σε 9-9 (17′).

Ο Ολυμπιακός με τους Σάββα και Σλίσκοβιτς ανέκτησε την πρωτοπορία με 12-11 (22′) και ο Παπαβασίλης φθάνοντας στα πέντε γκολ, έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο 13-11 (23′).

Ομως η ΑΕΚ απάντησε, με τους Μπελασέν και Αραμπατζή να φέρνουν νέα ισοπαλία (14-14) στο 28ο λεπτό, με τον Σάββα να χρεώνεται με τη 2η διαδοχική δίλεπτη ποινή, για λάθος αλλαγή.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του, με τον Αραμπατζή να γράφει το 15-14 στο 29′, ο Παπαβασίλης ισοφάρισε στην κόντρα σε 15-15 και τον Μαντάλινιτς με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών να διαμορφώνει το 16-15 υπέρ της ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο.

H μάχη για τον τίτλο κορυφώθηκε στο 2ο ημίχρονο, ο Αραμπατζής με δύο διαδοχικά γκολ έφερε την ΑΕΚ στο 20-19 (47′), με τον Τζηρά να ισοφαρίζει στην κόντρα σε 20-20 (39′).

O Παπαβασίλης με το 7ο προσωπικό του γκολ, έκανε το 22-21 για τον Ολυμπιακό (42′). Ο Ολυμπιακός με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, διατήρησε την ελάχιστη διαφορά και με την είσοδο στο τελευταίο 10λεπτο, με το 8ο γκολ από τον Σάββα να προηγείται με 27-25. Οι παίκτες της ΑΕΚ φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις και οι «ερυθρόλευκοι» με τους Σλίσκοβιτς και Τζηρά ανέβασαν τη διαφορά στο 29-25 (52′).

Ο Τζηράς με νέα εκτέλεση διεύρυνε το σερί των γηπεδούχων για το 30-25, ο Καραμπουρνιώτης σκόραρε στην άδεια εστία για το 31-25 (54΄), με τον Ολυμπιακό να αποκτά τεράστιο προβάδισμα τίτλου. Οι Σάββας και ο Παπαβασίλης ανέβασαν τη διαφορά στο 33-26 (56′), με τα τέσσερα τελευταία λεπτά να έχουν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 7-9, 10-11, 13-12, 15-16 (ημ.), 19-19, 20-20, 23-23, 26-25, 32-26, 33-29.