Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82: Πρωταθλητές οι πράσινοι μετά από μεγάλο τελικό

Μετά από έναν μεγάλο τελικό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 87-82 του Ολυμπιακού και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός μετά τη EuroLeague κατέκτησε και το πρωτάθλημα. Έπειτα από έναν συγκλονιστικό 5ο τελικό, οι πράσινοι επικράτησαν 87-82 του Ολυμπιακού και κατέκτησαν το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Μεγάλη εμφάνιση για τους πράσινους πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας που σταμάτησε στους 29 πόντους, με τον Γκράντ να προσθέτει 15 και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να βάζει οκτώ, αλλά να έχει ξανά καθοριστική συμβολή στην άμυνα.

Από τον Ολυμπιακό 21 πόντους είχε ο Πίτερς, ο Παπανικολάου πρόσθεσε άλλους 18, ενώ ο Μιλουτίνοβ είχε 17.

Καυτός Πίτερς, διαστημικός Σλούκας

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τη νωθρή είσοδο του Παναθηναϊκού στο ματς. Με πιεστική άμυνα κατάφερε στα πρώτα δύο λεπτά να προηγηθεί με 10-2 και να αναγκάσει τον Αταμάν να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι και το +11 (2-13), όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να μαζεύει τη διαφορά.

Με επί μέρους 9-0 μείωσε στο καλάθι (13-15) και στη συνέχεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι. Τελικά, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-20.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Μέχρι που ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με καλάθι και φάουλ έκανε το 34-33 και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-39 υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Κώστα Σλούκα να έχει 25 πόντους με (3/3 βολές, 5/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα) σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με επί μέρους 7-0 από τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε αμέσως να μειώσει στο καλάθι (48-46).  Το υπόλοιπο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Τελικά με ένα καλάθι του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ) σε νεκρό χρόνο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 65-64.

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου του πρωταθλήματος, ο Λεσόρ έφθειρε τους φιλοξενούμενους, με τον Πετρούσεφ να ισοφαρίζει τα φάουλ του Κάνααν (4) και να αποσύρεται στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να σκοράρει (μόλις 2 πόντοι σε 6,5 λεπτά), τη στιγμή που οι Χουάντσο και Ναν αύξαναν τη διαφορά με πολύ μακρινά τρίποντα.

Ο Γουίλιαμς-Γκος κράτησε στο κόλπο τους φιλοξενούμενους με πέντε σερί πόντους, ενώ οι Σλούκας και Λεσόρ έφτασαν τα τέσσερα φάουλ. Στο 01:24 ο Παπανικολάου έγραψε το 81-78 με αμαρκάριστο τρίποντο, έπειτα η μπάλα βγήκε έξω από το πόδι του Ναν και στα 59’5” ο ΜακΚίσικ το 81-80 με λέι-απ.

Στα 34” ο Ναν πήρε μακρινό τρίποντο, αλλά η μπάλα δεν βρήκε καν σίδερο. Επειτα, ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε ελεύθερο δίποντο και στα 11’7” ο Μήτογλου στήθηκε στη γραμμή των βολών, τη στιγμή που ο Χουάντσο βγήκε με πρόβλημα στο πόδι.

Ο Μήτογλου ευστόχησε σε 2/2 βολές και στα 7’8” έκανε φάουλ στον Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος τον μιμήθηκε, γράφοντας το 83-82. Στα 7’1” ο Ναν έγραψε το 85-82 με 2/2 βολές και ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε παράβαση πέντε δευτερολέπτων, ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε 2/2 βολές και όλα τελείωσαν.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)