Ολυμπιακός – Παρτίζαν 98-94: Κατάθεση ψυχής, ανατροπή και μεγάλη νίκη στην παράταση

Ο Ολυμπιακός βρήκε απίστευτα ψυχικά αποθέματα, μεταμορφώθηκε στην τέταρτη περίοδο κι έκανε μια θρυλική ανατροπή επικρατώντας 98-94 της Παρτίζαν στην παράταση με κορυφαίο τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Θρυλική ανατροπή, με ψυχή, πάθος, απίστευτες άμυνες και μέταλλο που κερδίζει ακόμα και τα… αυτογκόλ όπως αυτό στην κανονική διάρκεια. Ο Ολυμπιακός είχε μια άσχημη τρίτη περίοδο κόντρα στην Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αλλά στο φινάλε έγινε Θρύλος και νίκησε 98-94 στην παράταση με ήρωες τους Λαρεντζάκη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ!

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Παρτιζάν για την 4η αγωνιστική της EuroLeague υπό το βλέμμα του μεγάλου Ζάρκο Πάσπαλιε και ξεκίνησε με ορμή ξεφεύγοντας 16-10 με 8 πόντους του Πίτερς και 9-1 ριμπάουντ. Συνεχίζοντας μάλιστα με ανάλογο τρόπο και απόλυτη ευστοχία στις βολές, τελείωσε την πρώτη περίοδο με 28-21, επίδοση που ήταν η κορυφαία του για εφέτος.

Η Παρτιζάν προσπάθησε να ισορροπήσει με πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι, αλλά γρήγορα στο ΣΕΦ «έβρεξε» τρίποντα. Με 7/16 και υπεροπλία στα ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε γρήγορα το 33-29 σε 43-31, βγάζοντας στη φόρα όλα τα προβλήματα των αντιπάλων του.

Δεν μπόρεσε παρόλα αυτά να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και η Παρτιζάν επέστρεψε. Μάλιστα η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό, καθώς όσο καλός ήταν επιθετικά τόσο κακός ήταν στην άμυνα.

Ο Σμάιλαγκιτς εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες και έγινε ήρωας με 11 πόντους, πρωταγωνιστώντας σε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 2-20 για τος φιλοξενούμενους σε 7 λεπτά! Θαρρείς και στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το μυαλό του και οι Σέρβοι χτύπησαν αλύπητα.

Πάντως ο Πίτερς πρόλαβε να ρίξει στην εκπνοή τη διαφορά στους 10 πόντους, 59-69. Μπροστά στο φάσμα της ήττα, ο Ολυμπιακός συνήλθε στην τελευταία περίοδο, έσφιξε την άμυνα και με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε σε 69-73 και 73-75 με τον Παπανικολάου.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε κι άλλο και στη συνέχεια ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 79-79 με τρεις βολές. Η Παρτιζάν απάντησε με ένα τρομερό τρίποντο του Σμάιλαγκιτς για το 79-82 και ο Παπανικολάου μείωσε με βολές σε 81-82.

Η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι, ο Πάντερ αστόχησε δύο φορές και ο Λαρεντζάκης με βολές έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 83-82 στα 17″7! Με τρομερή άμυνα του Γουόκαπ και δύο βολές του Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός έκανε το 85-82, αλλά στην τελευταία επίθεση πιάστηκε στον ύπνο και ο Νάναλι έστειλε το ματς στην παράταση (85-85).

Παρά την ψυχρολουσία, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους στο έξτρα πεντάλεπτο και δεν επέτρεψαν στην Παρτίζαν να τους «κλέψει» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α) 98-94

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 11 (1/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Φαλ 5, Παπανικολάου 10 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 16 (12/14 βολές, 7 ριμπάουντ)

Παρτίζαν: Λεντέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2/3 τρίποντα), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)