Ούτε ο ΠΑΟΚ ούτε ο Άρης κατάφεραν να βρουν ένα αποτέλεσμα που θα τους χαρίσει πλεονέκτημα πρόκρισης στον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Ιδίως ο Δικέφαλος του Βορρά δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και μένοντας στο 0-0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ θα πρέπει να βρει νίκη στο Ισραήλ για να συνεχίσει την πορεία του στη διοργάνωση.

Ίσως η τύχη του αγώνα να ήταν διαφορετική, αν στο 12ο λεπτό ο Σβαμπ δεν αστοχούσε από το σημείο του πέναλτι. Έκτοτε η ομάδα του Λουτσέσκου εγκλωβίστηκε κι έμεινε στη λευκή ισοπαλία.

Σκόραρε ο Άρης, αλλά…

Αντιθέτως ο Άρης σκόραρε στο παιχνίδι με την Αραράτ εκτός έδρας. Απλώς το μόνο που πέτυχε ήταν να φύγει με το 1-1 από το Ερεβάν, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Πάλμα στο 20ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί εννέα λεπτά νωρίτερα και συνολικά ήταν πιο επικίνδυνοι από την ελληνική ομάδα.

Τα δεύτερα παιχνίδια σε Ιερουσαλήμ και Θεσσαλονίκη θα διεξαχθούν την επόμενη Πέμπτη 3 Αυγούστου.