Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4: Θρίαμβος στο ντεμπούτο Τεν Χαγκ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε εύκολα με 4-0 τη Λίβερπουλ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης – Ιδανική «πρώτη» για τον Έρικ Τεν Χαγκ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σάρωσε τη Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε με σκορ 4-0 των Κυπελλούχων Αγγλίας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Μπανγκόκ.

Με τον αγώνα αυτόν έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο ο νέος προπονητής των «κόκκινων διάβολων», Έρικ Τεν Χαγκ. Ο Ολλανδός κόουτς δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από τους παίκτες του για το πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της Γιουνάιτεντ! Η εποχή Τεν Χαγκ ξεκινά ιδανικά!

Πιο έτοιμη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς είχε μία εβδομάδα επιπλέον προετοιμασίας. Φάνηκε αυτό, άλλωστε, στον αγωνιστικό χώρο, με το τελικό αποτέλεσμα να τα λέει όλα. Τριάντα δύο ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε συνολικά ο Γιούργκεν Κλοπ στο ματς, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο πως στην παρούσα φάση δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το σκορ.

Σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα η προετοιμασία των «κόκκινων», συνεχείς οι δοκιμές, όπως είναι λογικό, από τον Γερμανό τεχνικό, ο οποίος χρησιμοποίησε για 30 λεπτά και τον Κώστα Τσιμίκα.

Ντεμπούτο έκαναν σήμερα οι Καρβάλιο, Νούνιες και Μαλάσια.

Περισσότερα σε λίγο…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια του αγώνα:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, πρώτο 30λεπτο): Άλισον, Μαμπάγια, Φίλιπς, Γκόμεζ, Τσέιμπερς, Χέντερσον, Μόρτον, Καρβάλιο, Έλιοτ, Ντίας, Φιρμίνο

Λίβερπουλ (δεύτερο 30λεπτο): Άλισον, Φράουεντορφ, Μάτιπ, Γουίλιαμς, Τσιμίκας, Μίλνερ, Μπάιτσετιτς, Κλάρκσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Κλαρκ, Τζόουνς

Λίβερπουλ (τρίτο 30λεπτο): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τιάγκο, Σαλάχ, Νούνιες, Χιλ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ, πρώτο ημίχρονο): Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ, Σάντσο, Ράσφορντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (δεύτερο ημίχρονο): Ντε Χέα (68′, Χίτον), Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί, Τέλες, Μαλάσια, Σάβατζ, Ικμπάλ, Ελάνγκα, Φαν Ντε Μπέεκ, Πελίστρι, Ντιαλό