Η Εσπανιόλ πέτυχε σημαντική νίκη με 2-0 επί της Αλαβές, με την επιστροφή της La Liga. Η ομάδα από την Καταλονία μείωσε στους 3 βαθμούς από την 17η θέση, που εξασφαλίζει την σωτηρία στην πρώτη κατηγορία.

Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Στο 19ο λεπτό η Αλαβές έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Πατσέκο βγήκε έξω από την περιοχή του κι έπιασε την μπάλα με τα χέρια και στο 29’ ο Ρομπέρτο, που τον αντικατέστησε, πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ του Γου Λέι.

Ο Ισπανός κίπερ έσωσε ξανά την Αλαβές στο 40ο λεπτό, αποκρούοντας το κοντινό πλασέ του Καγιέρι και τελικά στο 45+4’ ο Εμπαρμπά σέντραρε και ο Εσπινόσα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Και με την έναρξη του 2ου μέρους, στο 47ο λεπτό, ο Εμπαρμπά βρήκε με τη μία τον Γου Λέι που από κοντά πλάσαρε για το 2-0. Στο 89ο λεπτό η ομάδα από την Καταλονία άγγιξε το 3ο γκολ αλλά ο Νταρντέρ πλάσαρε άστοχα σχεδόν σε κενό τέρμα.