Μουντιάλ 2018: Κολομβία – Αγγλία 1 – 1 (3 – 4 πεν.)

Στα πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, που διεξάγεται στα γήπεδα της Ρωσίας.

Αυτή που πανηγύρισε τελικά ήταν η Αγγλία, η οποία επικράτησε στη διαδικασία της Κολομβίας με 4-3.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 1-1, με το γκολ από τα 11 μέτρα του Χάρι Κέιν στο 57ο λεπτό και την κεφαλιά του Γέρι Μίνα στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.
Τα «τρία λιοντάρια» θα παίξουν για μια θέση στα ημιτελικά με τη Σουηδία στις 7 Ιουλίου (17:00), στη Σαμάρα.
Διαιτητής: Μαρκ Γκάιγκερ (ΗΠΑ)

Κίτρινες κάρτες: 41΄ Μπάριος, 52΄ Αρίας, 54΄ Κ. Σάντσες, 63΄ Φαλκάο, 64΄ Μπάκα, 118΄ Κουαδράδο – 56΄ Χέντερσον, 69΄ Λίνγκαρντ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (116΄ Ζαπάτα), Μίνα, Ντάβινσον Σάντσες, Μοχίκα, Κάρλος Σάντσες (79΄ Ουρίμπε), Λέρμα (61΄ Μπάκα), Μπάριος, Κουαδράδο, Κιντέρο (88΄ Μουριέλ), Φαλκάο.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ Γουόκερ (113΄ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Γιανγκ (102΄ Ρόουζ), Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Ντέλε Άλι (81΄ Ντάιερ), Στέρλινγκ (88΄ Βάρντι), Κέιν.

Ακολούθησε το Βήμα στο Google news και μάθε όλες τις τελευταίες ειδήσεις.