Premier League: Η Λίβερπουλ συνέτριψε την Άρσεναλ, πρώτη νίκη η Λειψία

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 εντός έδρας την Έβερτον σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Premier League.

Πάρτυ έστησε η Λίβερπουλ στο «Ανφιλντ» και «τσάκισε» 4-0 την Αρσεναλ με την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής. Εντυπωσιακοί οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Λονδρέζους που ξεκίνησαν τη σεζόν με δύο ήττες στους πρώτους τρεις αγώνες.

Την ίδια ώρα, στο Γουέμπλεϊ, η Τότεναμ υπέστη «ηλεκτροσόκ» καθώς ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) από τη Μπέρνλι, η οποία στην πρεμιέρα είχε νικήσει την Τσέλσι στο Λονδίνο!

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 εντός έδρας την Έβερτον. Το σκορ για τους Λονδρέζους άνοιξε ο Φάμπρεγκας στο 27΄, και στο 40΄ ο Μοράτα διπλασίασε τα τέρματα των «μπλε». Η Γουέστ Μπρομ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Στοουκ Σίτι. Στο 61΄ ο Τζέι Ροντρίγκες έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους αλλά η Στόουκ ισοφάρισε με το τέρμα του Κραούτς στο 77΄.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(13΄ Ντάνιελς – 21΄ Χεσούς, 90+7΄ Στέρλινγκ)

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 4-0
(17΄ Φιρμίνο, 40΄ Μανέ, 57΄ Σαλάχ, 77΄ Στάριτζ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Η Λειψία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό γερμανικό πρωταθλήμα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα η ομάδα του επικράτησε με 4-1 εντός έδρας της Φράιμπουργκ σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νιντερλέχνερ στο 23΄, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Συγκεκριμένα στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (48΄) ο Βέρνερ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 55΄ ο Ορμπάν έκανε το 2-1 και στο 71΄ο Βέρνερ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπρούμα στο 80΄. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Φράιμπουργκ λόγω αποβολής του Χέφλερ στο 81΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κολονία-Αμβούργο 1-3
(90΄+7 Σόρενσεν – 28΄ Χαν, 34΄ Γουντ, 90΄+11 Χόλντμπι)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 2-2
(32΄ πεν. Βέντελ, 49΄ Μπελαραμπί – 47΄ Κράμαριτς, 70΄ Ουτχ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-1
(22΄ Ντινταβί)

Αουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2
(1΄ Φινμπόγκασον, 89΄ Κόρντομπα – 7΄ Ζακάρια, 30΄ Βεντ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 4-1
(48΄, 71, Βέρνερ, 55΄ Ορμπάν, 80΄ Μπρούμα -23΄ Νιντερλέχνερ)