Η Κροατία αναδείχτηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο πόλο, καθώς νίκησε στον τελικό στη Βουδαπέστη την Ουγγαρία με 8-6. Είναι η δεύτερη φορά που οι Κροάτες κατακτούν τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η προηγούμενη ήταν το 2007 στη Μελβούρνη, μάλιστα και τότε είχαν νικήσει στον τελικό την Ουγγαρία.

Η Κροατία εκμεταλλεύτηκε το άγχος των διοργανωτών, τους μπλόκαρε στην άμυνα και προηγήθηκε 4-0 στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια όλα άλλαξαν, καθώς ήταν η σειρά της Ουγγαρίας να αμυνθεί με επιτυχία. Ο Ουγγρος τερματοφύλακας Βίκτορ Νάγκι αλλά και τα δοκάρια, υποχρέωσαν τους Κροάτες να μείνουν χωρίς γκολ για 16 λεπτά. Η Ουγγαρία κατάφερε να ισοφαρίσει 4-4 τρία λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά δύο γκολ του Γκαρσία σε ενάμιση λεπτό έδωσαν και π[α