Το γκολ του Στιντλ στο 20′ έδωσε στη Γερμανία τη νίκη επί της Χιλής (1-0) και παράλληλα το τρόπαιο στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών που ολοκληρώθηκε την Κυριακή με τον τελικό στην Αγία Πετρούπολη.

Τι κι αν η Χιλή είχε 62% κατοχή και συνολικά 20 τελικές έναντι μόλις 8 της Γερμανίας; Ακόμα και το γκολ για την ομάδα του Γιοακίμ Λεβ προήλθε σε ανύποπτη στιγμή και από λάθος της άμυνας.

Η Χιλή λοιπόν είχε τις φάσεις, αλλά η Γερμανία αποδείχτηκε για ακόμα μία φορά περισσότερο αξιόπιστη. Πέτυχε το γκολ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε το προβάδισμα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η άμυνα της σωστά οργανωμένη, άντεξε στην πίεση και ουσιαστικά σχεδόν όλα τα σουτ των παικτών της Χιλής έγιναν υπό πίεση. Ο τερματοφύλακας της Γερμανίας, Τερ Στέγκεν κράτησε τη νίκη με σπουδαία απόκρουση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάντσες.