Primera Division: Μπαρτσελόνα – Σεβίλη 3 – 0

Εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά στην Μπαρτσελόνα για να «καθαρίσει» με... συνοπτικές διαδικασίες το ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής με τη Σεβίλη (3-0) και να περάσει προσωρινά στην κορυφή της La Liga (η Ρεάλ Μαδρίτης έχει δύο ματς λιγότερα).

Εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά στην Μπαρτσελόνα για να «καθαρίσει» με… συνοπτικές διαδικασίες το ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής με τη Σεβίλη (3-0) και να περάσει προσωρινά στην κορυφή της La Liga (η Ρεάλ Μαδρίτης έχει δύο ματς λιγότερα).

Δύο γκολ του Μέσι κι ένα του Σουάρες από το 25΄ έως το 33΄ χάρισαν στη «Μπάρτσα» την 3η σερί νίκη, σε αντίθεση με τους Ανδαλουσιάνους που αγνοούν το «τρίποντο» εδώ και 5 αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες).

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Βιτόλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.