Οι πίνακες του Γιώργου Συρίγα δουλεμένοι εξ’ ολοκλήρου με μελάνι σε χαρτί διηγούνται ιστορίες αγάπης, φιλίας κι έρωτα με ήρωες ανδρικές – φιγούρες ανδρείκελα σύμβολα της ανθρώπινης προσωπικότητας που ασφυκτιά κάτω από τη πίεση των λάθος πρέπει καθώς ψάχνει αυτό το σωστό κάτι, που οδηγεί στην γνώση και στην ολοκλήρωση.
Τα ονειρικά λουλούδια που συμπληρώνουν την παραισθησιακή ατμόσφαιρα, μας θυμίζουν αν μη τι άλλο πως η ζωή είναι ωραία και αξίζει να τη ζούμε με χρώμα και ένταση.
Οι καλλιτέχνες της έκθεσης από τις 19.00 έως τις 20.00γεμίζουνετα απογεύματαμε χρώμα και δημιουργία. Ζωγραφίζουνε καιστήνουν ένα εικαστικό καθημερινό εργαστήρι στο χώρο της έκθεσης για τους μικρούς αλλά και τους μεγάλους φίλους του εικαστικού παιχνιδιού.
Τα εργαστήρια ειναι δωρεάν και θα λειτουργούν από τις 12-20 Σεπτεμβρίου εκτός της Παρασκευής 16 Σεπτεμβρίου.