Μπάσκετ – Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός άλωσε τη Χάλα Πιονίρ

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στο ματς - θρίλερ του Δ' Ομίλου της Ευρωλίγκας επικρατώντας (90-86, κ.α. 74-74) στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα χάρη στην εξαιρετική αντίδραση που είχε όταν έμεινε πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (48-33 στο 19').

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στο ματς – θρίλερ του Δ’ Ομίλου της Ευρωλίγκας επικρατώντας (90-86, κ.α. 74-74) στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα χάρη στην εξαιρετική αντίδραση που είχε όταν έμεινε πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (48-33 στο 19′).

Κορυφαίος για τους νταμπλούχους Ελλάδος ήταν ο πρωτοεμφανιζόμενος στην Ευρωλίγκα Νίκος Παππάς πραγματοποιώντας μυθική εμφάνιση (24 πόντοι), ενώ σημαντικό ρόλο στο «come-back» του Παναθηναϊκού έπαιξαν ο Δημήτρης Διαμαντίδης (12 π., 9 ασ.), ο Μάικ Μπατίστ (13 π.) και ο Γιόνας Ματσιούλις (16 π.).

Ο Λιθουανός, μάλιστα, πέτυχε το νικητήριο καλάθι των Πρασίνων 14» πριν από την ολοκλήρωση της παράτασης. Ηταν η δεύτερη εφετινή νίκη και μάλιστα σερί του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, ο οποίος την ερχόμενη Πέμπτη 7 Νοεμβρίου θα υποδεχτεί τη ρωσική Λοκομοτίβ Κουμπάν στο Ηράκλειο της Κρήτης.

«Η ομάδα παρουσίασε δύο όψεις. Η μία ήταν του πρώτου ημιχρόνου όπου παρουσιαστήκαμε πολύ σοφτ. Επηρεαστήκαμε από το εχθρικό περιβάλλον, το οποίο θύμιζε ελληνικό ντέρμπι. Ήμασταν χαλαροί και δεν κοντράραμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, αντιδράσαμε. Επιστρατεύσαμε τα παιδιά που είναι περισσότερο μαχητές. Δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος αλλά και στην παράταση σημειώνοντας μια σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια», δήλωσε ο _ εορτάζων _ προπονητής του Τριφυλλιού κ. Αργύρης Πεδουλάκης για να συμπληρώσει:

«Κρατάμε περισσότερο το ότι δείξαμε χαρακτήρα. Στο πρώτο ημίχρονο πήραμε ένα σκληρό μάθημα. Σε αυτό το άθλημα πρέπει να έχεις κίνητρο και να αποδεικνύεις πάντα την αξία σου. Αυτό ισχύει για όλους μας. Από τον προπονητή μέχρι τον φροντιστή…».

Με τη σειρά του, ο Μάικ Μπράμος υπογράμμισε: «Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε σκληρή άμυνα και αυτή ήταν που μας έδωσε μια σημαντική νίκη. Από την καλή άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση και βάλαμε κάποια σημαντικά σουτ. Αυτό που μετράει είναι ότι πήραμε τη νίκη σε μια σκληρή έδρα, η οποία θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια».

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς μπορεί να μην αγωνίστηκε δευτερόλεπτο, αλλά θα θυμάται σε όλη του τη ζωή την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στη «Χάλα Πιονίρ». Πριν από την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση του σερβικού συλλόγου τού πρόσφερε ένα κάδρο με τον αριθμό «8», που φορούσε επί σειρά ετών στον Ερυθρό Αστέρα ο αείμνηστος πατέρας του Μπόμπαν. Ηταν σίγουρα η πιο συγκινητική στιγμή της βραδιάς.

Μετά το τέλος του αγώνα ο πρέσβης της Ελλάδας στο Βελιγράδι κ. Κωνσταντίνος Οικονομίδης μπήκε στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού και συνεχάρη τα μέλη των νταμπλούχων Ελλάδος για την παλικαρίσια νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74 (κ.α.), 86-90

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14 (4/5 δ., 2/7 τρ.), Σιμόνοβιτς 7, Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17 (3/7 δ., 3/4 τρ., 2/2 β.), Σιλμπ 19 (3/7 δ., 2/4 τρ., 7/7 β., 5 ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3/5 τρ.), Κέρι, Μπατίστ 13 (5/5 δ., 3/4 β. σε 9’36»), Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (0/2 δ., 2/9 τρ., 6/8 β., 3 ρ., 9 ασ., 4κλ, 3 λ. σε 35’53»), Γκιστ 2, Παππάς 24 (5/9 δ., 2/2 δ., 8/10 β. σε 24’10»), Ματσιούλις 16 (1/2 δ., 3/6 τρ., 5/6 β., 4 ρ. σε 34’17»).