Το «deja vu» του Βαλβέρδε για το αιώνιο ντέρμπι

Η νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού με 1-0 στο κλασικό αθηναϊκό ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος έφερε τον Ολυμπιακό τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον αιώνιο αντίπαλο, αλλά και ένα «deja vu» στον κ. Ερνέστο Βαλβέρδε εν όψει του σαββατιάτικου ντέρμπι με το Τριφύλλι. Οι Ερυθρόλευκοι, που για ένα ημίχρονο απέδωσαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο, πέτυχαν το γκολ της νίκης με τον Αλμπερτ Ριέρα, έχασαν ευκαιρίες, αλλά και πέναλτι με τον Αριέλ Ιμπαγάσα, παραλίγο να πληρώσουν την οπισθοχώρησή τους στην επανάληψη, όταν ο Αρης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να απειλήσει την εστία του Ούρκο Πάρντο .

Το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ βρήκε τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν ήδη σημαντικό προβάδισμα από τον Παναθηναϊκό, σε μια αναμέτρηση που αποκτά πλέον «σατανικές» ομοιότητες με την προ διετίας αναμέτρηση των δύο αντιπάλων, όταν ο ισπανός προπονητής του Ολυμπιακού έπαιρνε την πρώτη γεύση του από το μεγαλύτερο ελληνικό ντέρμπι.

Τότε, όπως και τώρα, η πρώτη αναμέτρηση των δύο αντιπάλων ήταν στο Ολυμπιακό Στάδιο, περίπου την ίδια χρονική περίοδο. Πριν από δύο χρόνια η συνάντηση έγινε για την ένατη αγωνιστική, τώρα μία αγωνιστική νωρίτερα. Τότε οι Ερυθρόλευκοι είχαν πέντε βαθμούς διαφορά (19 έναντι 14 του Παναθηναϊκού), τώρα έχουν αποσπαστεί με τέσσερις (18 έναντι 14). Οι ομοιότητες δεν σταματούν εκεί, αλλά αφορούν και καθαρά αγωνιστικά ζητήματα, όπως τη θέση του αμυντικού μέσου.

Πριν από δύο χρόνια ο κ. Βαλβέρδε περίμενε όλη την εβδομάδα πριν από το ντέρμπι να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις που αισθανόταν ο Ακης Στολτίδης, ο οποίος ήταν το βασικό αμυντικό χαφ της ομάδας και έπαιξε σε ολόκληρο ενενηντάλεπτο. Τώρα βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση, αναμένοντας να αποθεραπευθεί ο Μοϊσές Ουρτάδο , ο οποίος είναι ο βασικός κεντρικός κόφτης στα πλάνα του και θα αγωνιστεί αν ξεπεράσει εντελώς το πρόβλημα στον τένοντα.

Αν εκείνο το παιχνίδι αποτελεί και οδηγό για αυτά που θα πρέπει να περιμένουμε στο σούπερ ντέρμπι που ακολουθεί, τότε να υπενθυμίσουμε ότι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σε ένα από τα πιο άνοστα ντέρμπι των τελευταίων χρόνων, δίχως φάσεις, δίχως ρυθμό και δίχως τίποτε αξιομνημόνευτο.

Ο κ. Βαλβέρδε, ο οποίος ευελπιστεί ότι πλην του Ουρτάδο και οι Μάρκο Πάντελιτς (ακολούθησε χθες ατομικό πρόγραμμα) και Νταβίντ Φουστέρ (σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία) θα είναι έτοιμοι για το ντέρμπι, καλεί τους ποδοσφαιριστές να μη σκέφτονται τον αγώνα του πρωταθλήματος, καθώς αύριο στο Αιγάλεω οι Ερυθρόλευκοι ρίχνονται στη μάχη του Κυπέλλου Ελλάδας αντιμετωπίζοντας την Ηλιούπολη.